ارائه انواع تسهیلات

حمایت از شرکت های فعالیکی از وظایف صندوق پژوهش وفناوری استان کرمان ارائه انواع تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان و شرکت های فعال در حوزه فناوری و نواوری می‌باشد. براین اساس این مجموعه آمادگی دارد تا در عقود مبادله‌ای شامل تسهیلات جعاله، فروش اقساطی، لیزینگ، اجاره به شرط تملیک و … با شرکتهای دانش بنیان و فناور تعامل نماید. همچنین با توجه به توافقات فیمابین پارک علم و فناوری استان کرمان و صندوق پژوهش و فناوری استان کرمان و همچنین با توجه به توافق نامه فی ما بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق پژوهش و فناوری استان کرمان این دو مجموعه اقدام به انعقاد قرارداد مشارکت مالی به منظور رفع نقدینگی کوتاه مدت شرکت‌ها و واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان کرمان و شرکت های دانش بنیان استان کرمان نموده‌اند و طی آن تسهیلات در قالب عقود مبادله‌ای توسط صندوق به شرکت‌های معرفی شده از طرف پارک و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با رعایت ضوابط قرارداد پرداخت می‌گردد.


صـدور انواع ضمانت نامه

ما با شرایط ویژه برای شرکت های دانش بنیان و فناور ضمانت نامه صادر می کنیمیکی از مشکلات شرکتهای فناور و دانش بنیان به علت نوپا بودن، عدم اعتبار کافی نزد بانکها و همچنین عدم آشنایی کافی بانکها با فعالیتهای فناورانه برای صدور ضمانت‌نامه مورد نیاز آنان می‌باشد، لذا این موسسه با توجه به اختیارات قانونی (اساسنامه مصوب هیأت وزیران) انواع ضمانت‌نامه مورد نیاز شرکتهای فعال در حوزه فناوری را پس از ارزیابی متقاضی با پذیرش ریسک و با شرایط بسیار تسهیل شده صادر می‌نماید.
انواع ضمانت نامه صادره از طرف صندوق:
• شرکت در مناقصه
• پیش پرداخت
• حسن انجام کار و تعهدات
• کسور وجه الضمان
• تعهد پرداخت
• سایر ضمانت نامه‌ها ی بانکی


مشارکت در ساخت و اجرای طرح‌های فناورمتقاضیان در صورت داشتن طرح فناور و نیاز به تأمین مالی برای تولید و اجرای طرح خود می‌توانند از خدمت مشارکتی صندوق پژوهش و فناوری استان کرمان استفاده نمایند. در این مدل صندوق پس از ارزیابی طرح و متقاضی در صورت احراز شرایط لازم، با رعایت ضوابط داخلی خود مبادرت به مشارکت در طرح می‌نماید.


کارگزاری منابع مالی

بسیاری از نهادها و سازمان ها از خدمات کارگزای ما استفاده می کنندبه جهت جایگاه قانونی صندوق و بر اساس اختیارات مندرج در اساسنامه مصوب هیئت محترم وزیران، صندوق صندوق پژوهش و فناوری استان کرمان می‌تواند در راستای رفع نیازهای پژوهشی و فناوری‌های مورد نظر دستگاه‌های اجرایی، در کلیه حمایت‌های مالی دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی (که از طریق ساختارهای دولتی مشکل بوده یا قابل انجام نمی‌باشد)، به عنوان بازوی مالی عمل نماید. به این ترتیب کلیه خدماتی که توسط صندوق جهت تجاری‌سازی پژوهش و فناوری طراحی گردیده است بصورت یک بسته حمایتی در اختیار دستگاه اجرایی قرار می‌گیرد.
برخی از خدمات قابل ارائه:
• عاملیت اعطای تسهیلات و کمک‌های دستگاه اجرایی به اشخاص حقیقی و حقوقی
• مشارکت در عاملیت و مدیریت وجوه اداره شده دستگاه‌ها (ماده ۶ آیین نامه اجرایی ماده ۱۰۰)
• ارزیابی و ارزشگذاری طرح‌های معرفی شده بر اساس روشهای علمی و معیارهای مشخص شده توسط دستگاه اجرایی
• پذیرش ریسک پرداخت تسهیلات توسط صندوق پس از ارزیابی طرح‌ها.
• نظارت بر اجرای طرح‌ها و پروژه‌های تحت حمایت دستگاه‌ها.


سـرمایه گذاری خطرپذیر (جسورانه)اغلب کارآفرینان، فارغ التحصیلان جوان و خوش فکری هستند که فاقد تجربه در سه عامل اصلی برای موفقیت در بازار رقابتی هستند. این عوامل عبارتند از دانش و تجربه مدیریتی، منابع مالی کافی، بازار و مشتری که محصول حاصل از این کارآفرینی را به مصرف برساند.بسیاری از این تلاش‌ها برای راه اندازی کسب و کار جدید، به دلیل نبود این سه عامل، با شکست مواجه می‌شود. امروزه کلید حل مشکل در دست سرمایه گذارانی است که با تکیه برشم فوق العاده خود و با تقبل مخاطرات قابل محاسبه و یا غیر قابل محاسبه، فعالانه با کارآفرینان همراه شده و با هدف کسب سود، نقاط ضعف آنان (تجربه مدیریتی، منابع مالی کافی و بازار) را پوشش می‌دهند. به این سرمایه گذاران، سرمایه گذاران خطرپذیر می گویند؛ که در کشورهای توسعه یافته به یکی از حلقه‌های اصلی سیستم ملی نوآوری تبدیل شده است.
صندوق پژوهش و فناوری استان کرمان نیز با بهره‌مندی از تجربیات موجود، به عنوان یک سرمایه‌گذار خطرپذیر، نوآوران را در جهت تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی و فناوری ایشان یاری می‌نماید.


لیزینگ محصولات فناورانهلیزینگ (Leasing) نوع خاصی از عملیات مالی است و یک رشته فعالیت اعتباری کاملاً تخصصی مبتنی بر روش اجاره است که در آن نوعی قرارداد با توافق میان دو نفر یا بیشتر، اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی، به منظور بهره برداری از عین یا منفعت کالای سرمایه‌ای یا مصرفی با دوام که از قابلیت اجاره برخوردار باشد، منعقد می‌گردد.در مدلی که صندوق ارائه نموده است، شرکت‌های فناور می‌توانند از طریق عقد اجاره به شرط تملیک، محصول خود را از طریق ایجاد این مزیت رقابتی به بازار ارائه نمایند.


توانمندسازی شرکت‌های فناورصندوق پژوهش و فناوری استان کرمان با بهره‌گیری از دانش و پشتوانه مدیریتی و کارشناسی در ارتباط با شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و استفاده از شبکه مشاوران تخصصی در تمامی حوزه‌های فناوری، با هدف رفع معضلات و توانمندسازی مشتریان خود، فعالیت های مختلف در این حوزه انجام داده است.
لازم به ذکر است تمامی شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان که از یکی از خدمات صندوق (ضمانت‌نامه، لیزینگ، تسهیلات، مشارکت و …) استفاده نموده‌اند، بعنوان مشتری صندوق درنظر گرفته می‌شوند. بدیهی است سایر شرکت‌ها درصورت استفاده از یکی از خدمات، بعنوان مشتری جدید صندوق، قادر به استفاده از خدمات توانمندسازی می‌باشند.
خدمات قابل ارائه توسط شرکت توانمندسازان عبارت است از:
• توسعه بازار شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان
• ارائه مشاوره‌های تخصصی و توانمندسازی در حوزه‌های فنی شامل: مکانیک، مکاترونیک، برق و الکترونیک، مخابرات، فناوری اطلاعات و ارتباطات، نانو تکنولوژی، بیو تکنولوژی، عمران، معماری و …
• ارائه مشاوره‌های تخصصی و توانمندسازی در حوزه‌های غیر فنی شامل: مدیریتی، اقتصادی، مالی، حقوقی، بیمه‌ای و ….
• ارائه مشاوره‌های تخصصی و توانمندسازی تولید و برنامه ریزی شرکت‌ها بمنظور جلوگیری از استمهال و معوق شدن تسهیلات دریافتی
• ارائه مشاوره‌های تخصصی و توانمندسازی در حوزه‌های بازرگانی (صادرات و واردات)
• ارزیابی و نظارت عالیه و مدیریت کلان طرح‌های واصله شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان به کارفرمایان


خدمات حوزه بین الملل03-04-01

با توجه به مشکلات بسیاری از شرکتهای دانش بنیان در خصوص تأمین مواد و تجهیزات، فروش محصولات، انجام امور مالی بین المللی از قبیل انتقال وجه و دریافت وجوه فروش کالا و خدمات، این صندوق درصدد است موانع موجود را به حداقل رسانده و در این حوزه نیز به شرکتهای دانش بنیان خدمات و مشاوره‌های لازم را ارائه نماید.