شرکتهای دانش بنیان ۷۲ هزار شغل ایجاد کرده اند

شرکتهای دانش بنیان ۷۲ هزار شغل ایجاد کرده اند

بهزاد سلطانی در حاشیه رونمایی از ۳۰ طرح موفق شرکتهای دانش بنیان در مشهد افزود: سال گذشته ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به توسعه شرکتهای دانش بنیان در کشور اختصاص یافت.
وی اظهار کرد: از این مبلغ حدود ۲ هزار میلیارد تومان به شرکتهای دانش بنیان پرداخت شد که یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان طرح در این راستا در دست بررسی است.
وی گفت: علاوه بر آن ۱۰ بانک کشور به اختصاص هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از منابع خود برای پرداخت به این شرکتها متعهد شده اند که ۲۶۶ میلیارد تومان آن در قالب وام بانکی پرداخت شده است.
سلطانی افزود: طی چهار سال گذشته چهار هزار و ۳۳۵ درخواست از شرکتهای دانش بنیان دریافت کرده ایم که ۲ هزار و ۴۰۸ درخواست تصویب شده و هزار و ۵۷ طرح نیز انجام و خاتمه پیدا کرده است.
وی تعداد شرکتهای فعال دانش بنیان کشور را سه هزار و ۳۴۰ شرکت اعلام کرد و گفت: ۷۵ درصد این شرکتها دست کم یک بار از خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کرده اند.
وی همچنین دانشجویان کشور را به عنوان ظرفیت بالقوه برای توسعه شرکتهای دانش بنیان دانست.
سلطانی اظهار کرد: معافیت مالیاتی ۱۵ ساله برای این شرکتها، حضور فیزیکی شرکتها در شعاع ۷۰ کیلومتری شهرها و استفاده از صندوق نوآوری و شکوفایی از جمله اقدامات حمایتی دولت از این مجموعه های دانش بنیان است.
وی افزود: علاوه بر آن کمک هایی برای آموزش، دریافت استاندارد برای محصولات تولیدی، معرفی محصولات در سفرهای خارجی و رفع برخی معایب کاری شرکتهای دانش بنیان از سوی این صندوق پرداخت می شود.
وی گفت: برای رونق شرکتهای دانش بنیان نیز وام هایی با سود ۹ و ۱۱ درصد به خریداران محصول این شرکتها داده می شود.
وی ادامه داد: خراسان رضوی ۱۶۵ شرکت دانش بنیان دارد که معادل پنج درصد این شرکتها در کشور است در حالی که این استان رتبه چهارم کشور را در این زمینه به خود اختصاص داده است.
سلطانی ظرفیت خراسان رضوی برای شرکتهای دانش بنیان را تشکیل حدود ۶۰۰ شرکت ارزیابی کرد و افزود: ۳۲۵ درخواست از این استان به این صندوق ارسال شده و برای این تعداد طرح ۶۱ میلیارد تومان پرداخت شده است.
وی به طرح های موفق شرکتهای دانش بنیان خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: ۵۹ طرح خاتمه یافته موفق از طرح های دانش بنیان این استان است که امروز از ۳۰ طرح آن رونمایی شد.
وی همچنین تعداد پایان نامه و رساله های دکترای دفاع شده در خراسان رضوی را ۱۵ هزار در سال تخمین زد و افزود: اگر حتی یک درصد از این پایان نامه ها تجاری شود، می توان سالانه ۱۵۰ شرکت دانش بنیان در خراسان رضوی تشکیل داد.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور همچنین در نشست فعالان اقتصادی خراسان رضوی گفت: گاهی تصور می شود فقط با منابع مالی می توان مشکلات را رفع کرد در حالی که دوران اقتصاد های مبتنی بر منابع مالی پایان یافته است.
وی افزود: کشورهای دنیا به پنج دسته با اقتصاد مبتنی بر منابع مالی، اقتصاد در حال گذار از منابع مالی به بهره وری، اقتصاد بهره ورانه، اقتصاد در حال گذار از بهره وی به اقتصاد نوآوری و اقتصاد نوآورانه تقسیم می شود.
وی اظهار کرد: آنچه امروز اهمیت دارد، فضای خلاقانه و نوآوری در اقتصاد کشورهاست و برای رسیدن به اقتصاد نوآورانه باید از تفکرات نوین اقتصادی حمایت کرد.
سلطانی گفت: در سال ۲۰۰۶ از ۱۰ شرکت بزرگ دنیا ۹ شرکت نفتی و بانکی بود و فقط یک شرکت فعالیتهای مربوط به تکنولوژی اطلاعات داشت اما در سال ۲۰۱۶ این سهم وارونه شد و ۹ شرکت فعالیت آی.تی پیدا کرد و یک شرکت نفتی در این جمع باقی ماند.
وی افزود: نیم درصد از تولید ناخالص داخلی کشور به اقتصاد دانش بنیان اختصاص یافته که این سهم در برنامه بلند مدت کشور ۱۰ درصد هدف گذاری شده است.